
Szalejąca inflacja sprawia, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób może uchronić przed spadkiem wartości swoje oszczędności. W tym artykule zaproponujemy kilka możliwych rozwiązań tego problemu.
Czym jest inflacja?
Inflacja to nazwa zjawiska ekonomicznego, które charakteryzuje się ogólnym wzrostem poziomu cen w gospodarce w czasie. Mówiąc prościej, oznacza to, że za tę samą ilość pieniędzy można kupić coraz mniej produktów i usług. Innymi słowy, inflacja powoduje spadek siły nabywczej pieniądza. Oznacza to, że w sytuacji, gdy jej wskaźnik jest wysoki gromadzone przez lata oszczędności zaczynają znacznie obniżać swoją wartość.
Sposoby na ochronę oszczędności przed inflacją:
- Lokaty bankowe
Lokata bankowa jest umową pomiędzy klientem a bankiem, która polega na tym, że klient zdeponowuje w banku swoje środki na pewien czas, w zamian za określoną stopę procentową. Najczęściej stopa jest tym wyższa, im dłuższy jest termin. Lokata to bardzo bezpieczny, wygodny i łatwy do wprowadzenia sposób ochrony oszczędności przed inflacją. Nie wymaga dużego obeznania ani fachowej wiedzy. Nie wiąże się też z ryzykiem. Niestety stopa procentowa lokaty jest zwykle niższa niż zysk płynący z innych sposobów inwestycji. Dodatkowo jeśli inflacja stanie się wyższa niż oprocentowanie lokaty, wtedy jej wartość może przekroczyć zyski.
Ubezpieczenia majątkowe – zobacz co warto o nich wiedzieć?
- Inwestycje
Inwestowanie w akcje, obligacje, nieruchomości albo kryptowaluty może pomóc zwiększyć wartość oszczędności w czasie, a tym samym uchronić je przed inflacją, a nawet przynieść jeszcze większy zysk. Warto jednak pamiętać, że inwestycje zawsze niosą ze sobą ryzyko, a dodatkowo wymagają sporej wiedzy i obeznania w temacie. Wybierając tę formę ochrony oszczędności, należy liczyć się z możliwością poniesienia strat.
- Inwestowanie w surowce
Szczególnie popularnym typem inwestycji jest nabywanie złota lub srebra, których wartość zwykle rośnie wraz z inflacją. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku obligacji, akcji, nieruchomości oraz kryptowalut nic nie jest pewne. Cena surowców może zmieniać się w czasie, przez co wybór tej formy ochrony przed inflacją przez osobę nieobeznaną w temacie także związany jest ze sporym ryzykiem.
- Zakup dóbr trwałych
Zakup dóbr trwałych, takich jak mieszkania lub samochody, może pomóc w ochronie przed inflacją, ponieważ wartość dóbr tego typu zwykle rośnie wraz z nią. Należy jednak pamiętać, że takie inwestycje związane są z późniejszymi kosztami utrzymania oraz sprzedaży posiadanych dóbr.
- Oszczędzanie w walutach zagranicznych
W sytuacji gdy w kraju panuje wysoka inflacja, dobrym pomysłem może być oszczędzanie w obcych walutach. Najczęściej do tego celu, ze względu na ich stabilność, wybierane są; dolar, euro, funt, a także frank szwajcarski. Dodatkową korzyścią z takiego sposobu składowania pieniędzy mogą być bardziej atrakcyjne oprocentowania zagranicznych lokat. Jednakże oszczędzając w innych walutach, także trzeba liczyć się z pewnym ryzykiem i być gotowym na ewentualną zmianę kursu.
Podsumowując, istnieją różne sposoby na ochronę oszczędności przed inflacją. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Większość wiąże się z pewnym ryzykiem. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przemyśleć, który sposób najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Dobrym pomysłem może być także zasięgnięcie porady eksperta.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.